Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 15° 3°
E.Atölyesi Başvuru
ŞİİR VAKTİ BU SAYI
BU SAYIMIZDA Şiir Vakti


Dolu dolu bir dergi hazırlamak kolay bir iş değil. Bir taraftan seçkin bir içerik oluştururken, bir taraftan da genç kalemlere yer açacaksınız. Onların önemsediği bir dergi olacaksınız. Şiir Vakti çıktığı ilk günden itibaren genç yeteneklerin kendine yer bulduğu etkin dergilerden biri oldu. Neredeyse her sayı genç bir kalemi sizlere takdim ettik. Bu sayımızda da yeni yeteneklerimiz ile birlikte şiir vakti kadrosu içinde yer anlamının bahtiyarlığını bizlere yaşatan usta kalemlerimiz var.

Ahmet Sıvacı şiirdeki uzun süren suskunluğunu Şiir Vakti Sayfalarında bozdu. Bundan sonra da şiirlerini bizimle paylaşacak usta bir şair. Genç yetenlerin ondan ve şiirinden öğrenecekleri çok şey olduğunu düşünüyoruz. Şiirimiz onun eksikliğini uzun zamandır hissediyordu. Hüzünlü kelimelerin ıstıraplı yolculuğunun devam etmesi şiir adına güzel bir gelişme.

Şadi Kocabaş uzun süren sessizliğini Şiir Vakti ile bozan şairlerden bir başkası. 1980 yılların ortalarında şiirleri ile dikkat çeken şair. Uzun süre sesiz kaldı. “Kuş Günlükleri” kitabı ile taçlandırdı şairliğini. Onun şiirdeki sesini özlemişiz. Vedat Ali Tok Şiir Üzerine kaleme aldığı yazısıyla “Şiir Düşünceleri”ni yazdı.

Vedat Ali Tok dergilerden ziyade kitap çalışmalarına yoğunlaşmış gibi gözüküyor.

Soruşturmalarımız devam ediyor. Medeniyet soruşturmamızda kültür ve edebiyatımıza önemli katkılar sunmuş olan Muhsin İlyas Subaşı var. Not alınması gereken önemli tespitleri var.

Şiir soruşturmamızı uzun uzun cevaplarıyla tartışmaya açmak isteyen Ahmet Sıvacı sanırım bu cevapları ile şiire diri bir ruh katma adına ilk hamleyi yapmış oldu. Uzun sessizliğine uzun cevaplarlar yakışır demeliyiz.

Her yeni yılla birlikte şiir yıllıkları merakla beklenirdi. Son yıllarda şiir yıllıklarına duyulan merak azalmış gibi gözüküyor. Bizde yıllıklara farklı bir zeminden bakalım istedik. Şair Selim Tunçbilek “Şair Tasnifinde Dün Bugün” başlıklı yazısıyla Şuara Tezkirelerinden başlayan şair yaklaşımlarına ışık tutmaya çalışıyor.

Değerli denemeci, şair Mustafa İbakorkmaz’ın “Kırtasiye Muhabbeti”ni sizlerde duymalısınız nasıl çağrışımlar açıyor zihnimizde.

Merve Çırpan dergimizin temellerini atan yetenekli kalemlerden biriydi. Uzun zaman demlendi. Şimdilerde ise hikâyeciliğimize önemli katkılar sunuyor. Onun Hikâyelerini paylaşmak bizi her şeyden daha çok mutlu ediyor bizi. Zira şiir vakti onlarla başlamıştı yolculuğuna, onlarsız devam edemezdi. Elif Yaren Tüy’de de aynı istikrarı görmek istediğimizi belirtelim. Sabırlı ve gayretli bir kalem.

Genç şairlerimize sayfalarımızı açmaya devam ediyoruz. Şiir Vakti’nde şiirin kanatlandığı gökyüzü hep kendine özgü oldu. Şiirin ruhuna üflediği soluk hep taze olacak bizimle. Kendi sesi ve rengini taşıyacak dilimize.

Türkçenin Gökkuşağından bölümümüzde dilimizin önemli köşe taşlarından ve belkide en has destanlarından birine yer verdik. “Heydar Babaya Selam” ile dilimizin şaheserlerini bir kez daha selamlayalım istedik.

Bu sayımızın hazırlanması şair Yusuf Bal’ın emek ve çalışmaları sonucunda karşınıza geldi. Kendisine dergi olarak müteşekkir olduğumuzu belirtmek isteriz.

Yaz sıcağında sizleri serinletmeyi dileriz.
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
651 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın